2014 model Şahin ve Doğan Slx modelleri (Holland Car Docc)


Sponsorlu Bağlantılar

Geçtiğimiz yıllarda Holland Car yaptığı en sağlam araba araştırmasında en sağlam arabanın Türk Doğan ve Şahin model arabalarının olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine hemen işe koyulan Hollandalı firma bildiğimiz üzere ülkemizde 1986-2002 yılları arasında üretilen ve satışa sunulan Doğan ve Şahin modellerinin patentini Tofaş’tan almıştı.

Tofaş’tan Doğan ve Şahin modellerinin patentini aldıktan sonra bu modelin ismini Docc olarak değiştiren Holland firması 2002 yılında aldığı patent ile 2005 yılından itibaren yeni Doğan Slx ve Şahin yeni adıyla Docc marka otomobilleri üretmeye başladı. 2010 yılına kadar ürettiği bu otomobilleri Etiyopya başta gelmek üzere çeşitli Afrika ülkelerine satan Holland Car firması, arabanın bir çok ülkede satış patlaması yaşaması üzerine üretimini ilerleyen yıllarda da devam ettirdi.

2014 model Şahin ve Doğan Slx modelleri (Holland Car Docc) meraklipenguen.net

2014 model Şahin ve Doğan Slx modelleri (Holland Car Docc) meraklipenguen.net

Ülkemizde bir çok tutkunu bulunan Tofaş Doğan Slx ve Şahin otomobil modellerinin 2014 serilerinin ülkemizde de satışa sunulmasını bekleyen büyük bir kitle var. Öyle ki modifiyeli Doğan Slx ve Şahin modellerini arabanın üretiminin sona ermesine rağmen yollarda sık sık görmekteyiz. Holland Car firmasının Tofaş’tan patentini aldığı bu otomobillerin Türkiye pazarında satılmaması da ayrı bir üzüntü kaynağı. Umarız Hollan Car firması yeni üretilen Doğan Slx ve Şahin modeli Docc otomobiller için Türkiye’deki bu geniş hayran kitesini farkeder ve Türkiye pazarına açılma kararı alır. Geçtiğimiz sene satışa sunulan ve Şahin modeli Docc marka otomobilin satış fiyatı 25.000 TL civarı bir fiyata tekabül ediyordu.

Ülkemizde görmeye alışık olduğumuz Doğan Slx ve Şahin modellerin modifiyeli hallerine aşağıdaki Modifiyeli Doğan Slx ve Şahin modelleri fotogalerisinden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Kategori: Otomobil

Hakkında

Merak ettiklerini araştıran penguenimiz öğrendiklerini bloğunda paylaşıyor.

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Yazınızın sonundaki tekamül değil tekabül olacak. Saygılar.
  Tekamül etmek: Ruhen olgunlaşmak.
  Tekabül etmek: Karşılık gelmek.

 2. aktuel söyleşi dedi ki:

  suan gerçekten hayretlerdeyim mısırda satıldığını biliyordum ama başka ülkelerde satıldığını bilmiyordum ilginç

 3. ayhan dedi ki:

  Evet Türk gençlerinin gözde aracı ucuz parçası tamiri kolay ülkemizde satışa vatandaş alır neden almasın

 4. atalay dedi ki:

  evet gerçekten var azerbaycana bizzat gittim bir arkadaımın gazıyla 2004 model doğan slx 4 cam otomatik klimalı abs immobilizer 2 adet hava yastıklı aynalar felan elektirikli bir yol bilgisayarı hariç full+full hoşuma gitti ben aldım biniyorum tabi gören herkes hayran kalıyor motorunu bi modifiye etmiş bizim gibi azeri gençler turbolu onlarda biliyor tuningi
  (http://www.auto.az/cars/brand/Tofas/) 2 (http://www.auto.az/car/53827113-tofas-dogan-sahin/) buda hava yastıklı olanı

 5. Zeynel Abidin Lafçı dedi ki:

  Degerli ülkemin akıllı insanları ucak fabrikasını traktör fabrikasına cevirdiler akıllanmadılar birde tofaşın patentini de mi sattınız biz baya keriziz ya yapalım didinelim sonra 3-5 kuruşa satalım devam ettirsene bak elin oglu neler yapıyor şimdide oturuyor kaymagını yiyor…

  Yakında ülkemize de 25 bin Tl ye şatışa verirler ve yine gözümüz acılmaz bizim….

 6. milliyetçi dedi ki:

  biniyorum dogana övuyorum seviyorum nedense bizim millet eline üç kuruş para geçince kendini kaybediyor başka devletlerin yaptığı daha doğrusu tofasa bakarak yaptığı uyuz gorunumlu arabakara dünyanın parasını veriyor

 7. Ibrahim dedi ki:

  Lan ne yalan haber. En sağlam otomobilmiş. Buna siz bile inanıyor musunuz? Adamlar Afrika’ya satış yapacak ucuz maliyetli araba olduğu için patentini aldılar. Yok sağlammış sadece gülerim buna… Şasesi ortadan ikiye ayrılan araba sağlammış

 8. akıllı dedi ki:

  işde bizim dahi Türkler nekadar da ticaretten anlayan bir milletiz senelerce bu millet neden bu şahin doğan üretilmiyor diye kendini yiyordu. meğersem adam satmış ah bu ticaretten zerre anlamayan memleketim.

 9. Oguz dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bu tofasilar 2015 model uresinler bir cok kisi alirlar .
  Türkiye de modifiye sahin dogan cok .
  Ve hastasida cok bu arabanin

 10. Burak dedi ki:

  Şahin, Doğan çok talep gören ama parçası ucuz bir otomobildi.Ama sağlam değildi.Zaten üretimin bitmesinin nedeni Avrupa Birliği standartlarına uymamasıydı.
  Eski tasarımın üzerinde çalışılarak yeni, sağlam teknolojik bir Şahin üretilebilir.Ama zaten aynısı artık imkansız.
  DOCC olayında ise ucuz olduğu için tercih edildi.Bir kaç yıl sonra Şahin’in yerine Çinli Lifan gibi bazı otomobillerin montajı yapıldı. Sonra firma kapandı gitti.

  Örnek Mercedes, G Serisi yıllarca modernize ederek yeni teknolojilerle birleştirerek üretti.Şimdi ise yeni tasarım ama klasik G Serisi şekline benzer modern bir oto olarak imal ediyor.

Yorum Yazın