Bahçe Düzenlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?


Sponsorlu Bağlantılar

Bahçe Düzenlemesi Nedir Nasıl Yapılır (2)Binanın dışında bahçeler yollar, caddeler ve havuzlar gibi yapılar vardır. Bunlar dış mekânlardır. Dış mekân dekorasyonunda yapı, estetik, statik, çizim tekniği ve Deondroloji(ağaçları inceleyen bilim) gibi bilgilere ihtiyaç vardır. Bunların birleştirilip uygulanması ile peyzaj oluşur.

bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Önce bahçenin krokisi çıkarılmalıdır. Kroki üzerinde bahçenin ölçülerini yazmalısınız. Bahçenin en boy, ağaç durumun binaya uzaklığı gibi unsurları krokide belirtmelisiniz. Bu aşamada metrajı alınırken çim, beton yapılacak alanların metrekarelerinin hesaplanması çok önemlidir. Kroki üzerinde rüzgâr koridorlarını gölgelik alanları, bina girişini saklamak istediğiniz kötü görüntüleri, görmek istediğiniz manzara merkezlerini kroki üzerinde belirlemelisiniz. Kroki üzerinde yapacağını karalamalar işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin görmek istemediğiniz bir ev bina vb ya da yola yakın olan bölümden gelen sesleri perdelemek için ağaçları kullanabilirsiniz.

 

Bahçenin boş kalan yeri için büyük çınar ağaçları düşünülebilir. Gölge açısından bu ağaçlar idealdir. dekorasyonun en önemli unsurlarındandır. Binaya yaklaştıkça küçük boylu bitkilerin dikilmesi oldukça güzel durur. Bu nu yaparsanız uzakta ki bitkiler oturum alanına yakın diktiğiniz süs bitkilerine alt fon oluşturur. Sebze yetiştirmek için bahçenizden küçük bir bölüm ayırabilirsiniz. Bu bölüm eve uzak ve çalılarla perdeleyebileceğiniz bir yer olmalıdır. Sebze bahçesini güneş gören ve az rüzgâr alan bir yere konumlandırırsanız daha verimli sebze alabilirsiniz. Yer varsa bir süs havuzu ve çocuklar için çocuk parkı oluşturabilirsiniz. Bunları eve yakın bir yere yaparsanız en azından görüş alanınızda olur ve rahat kontrol edebilirsininiz.

Sponsorlu Bağlantılar


Hakkında

Merak ettiklerini araştıran penguenimiz öğrendiklerini bloğunda paylaşıyor.

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. dekorasyon dedi ki:

    bahçe bakımı güzel oldugu kadar zahmetlide bir iş

Yorum Yazın